Strona główna  /  Wycieczki  /  Błatnia 2006

Błatnia 2006

Błatnia 2006

Trasa: Bielsko-Biała - Wapienica - Błatnia - Wapienica - Bielsko-Biała.
Data: 09.04.2006
Uczestnicy: Agnieszka, Lowell

 

Na malowniczym szczycie Błatniej (917 m) znajduje się ładna hala z rozległym widokiem niemal we wszystkich kierunkach i pięknie położone na skraju polany schronisko.

 

Sam wierzchołek ma formę nieregularnego kopczyka, wyrastającego ponad połogą halę, za to widok z niego przedni: na południe przez dolinę Brennicy na pasmo Równicy i Trzech Kopców i dalej na Czantorię z grzbietem granicznym, a przy dobrej pogodzie jeszcze dalej - na część Beskidu Śląskiego już po morawskiej stronie. Bardziej po lewej za grzbietem Starego Gronia i Kotarzem majaczy Barania Góra oraz główny grzbiet w kierunku Skrzycznego z Zielonym Kopcem i Malinowską Skałą. Na północ natomiast widać opadające nad Wapienicę i Bielsko niewysokie już grzbiety kończące Beskid Śląski oraz rozpościerającą się dalej równinę.

Podszczytowe schronisko na Błatniej (891 m) należy do najładniej położonych w całych Beskidach Zachodnich. Wtulone w zbocze bezpośrednio na południe od szczytu, przycupnęło w otoczeniu rozłożystych buków, przy wąskim przesmyku lasu, oddzielającym szczytową halę od dużej stokowej polany. Budynek najlepiej prezentuje się od strony południowej lub przy podejściu grzbietem od strony zachodniej. Widać wtedy przeszkloną werandę jadalni i charakterystyczny czerwony dach o ostrych krawędziach.

Atrakcyjność tego miejsca na budowę schroniska zauważono już dawno, ale pierwsze wprowadziło ideę w czyn niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic. Wybudowało ono w 1926 r. drewniane schronisko, które rychło stało się jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów w Beskidzie Śląskim. Bielski oddział PTT usiłował wybudować tu konkurencyjne schronisko, kupił nawet na ten cel parcelę na szczytowej hali. Kłopoty finansowe oraz zaangażowanie się w budowę obiektu w Zwardoniu sprawiły, że przedsięwzięcia nie zrealizowano. Dopiero po wojnie PTT przejęło poniemieckie schronisko - niestety znacznie zrujnowane, jako że przez pewien czas służyło Wehrmachtowi za koszary. Budynek został wyremontowany i udostępniony turystom. Gdy obiekt przejął cieszyński oddział PTTK, nastąpiła w latach 1959-62 dalsza rozbudowa i modernizacja (powstała m.in. okazała jadalnia), która nadała schronisku obecny kształt.

 

 

Sarenki

Sarenki, trochę wymarniałe....

 

Aga

Aga z patykiem

 

Lowell i źródełko

Źródełko

 

Aga na tle zapory

 

Ze źródełka przechodzimy do niemałej zapory!!!

 

Lowell

Lowell taki jakiś przykurczony?

 

Aga i kamienie

 

Szczątki dawnej osady....

 

Kryptoreklama

Kryptoreklama na wysokim poziomie,

 

Razem

 

Samowyzwalacz, jaka to dobra rzecz....

 

Schronisko na Błatniej

Przy schronisku..

 

Schronisko

 

Schronisko na Błatniej.

 

Kryptoreklama

A na dole jesienne liście...


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


jaskinia-wietrzna-dziura

Jaskinia Wietrzna Dziura

zimowa-magurka-czyli-tarcie-tylkiem-po-lodzie

Zimowa Magurka czyli tarcie tyłkiem po lodzie

hrobacza-laka

Hrobacza Łąka

petla-beskidu-slaskiego

Pętla Beskidu Śląskiego