Strona główna  /  Miejsca  /  Mała Wysoka

Mała Wysoka

Mała Wysoka

 

Mała Wysoka (słow. Východná Vysoká, wcześniej Malá Vysoká) jest to słowacki szczyt w głównej grani Tatr o wysokości 2429 m n.p.m., mieszczący się między przełęczami: Polski Grzebień (Poľský hrebeň) i Rohatka (Príelom). Pierwsza oddziela go od masywu Wielickiego Szczytu, druga ? od Turni nad Rohatką i Dzikiej Turni. Szczyt ma kształt tępej piramidy i jest zwornikiem dla schodzącej w stronę południowo-wschodnim długiej grani bocznej z licznymi, niewielkimi odgałęzieniami. Grań ta rozdziela doliny Staroleśną (Veľká Studená dolina) i Wielicką (Velická dolina). Po rozgałęzieniu w Staroleśnym Szczycie (Bradavica) ramiona grani obejmują wcinającą się między niewielką Dolinę Sławkowską (Slavkovská dolina).

 

Nazwa Mała Wysoka powiązana jest ze starą nazwą Staroleśnego Szczytu – Wysoka. Początkiem XX wieku słowacką nazwę Malá Vysoká zmieniono na Východná Vysoká („Wschodnia Wysoka”).

ała Wysoka jest dostępna dla piechurów z przełęczy Polski Grzebień. Szlak jest zabezpieczony w 1892 r. Pierwsi turyści byli na szczycie już w 1888 r. latem, zimą w 1910 r. Panorama ze szczytu na trzy wielkie doliny: Białej Wody, Wielicką i Staroleśną a także otaczające je granie zaliczana jest do najcudowniejszych widoków w Tatrach.

Pierwszym potwierdzonym zdobywcą szczytu był László Jármay, być może z przewodnikiem Jakobem Horvayem, w 1888 r. Zimą pierwsi na szczycie byli Hermann Schweickhart, Otto Schweickhart i János Vigyázó 22 marca 1910 r.

  żółty szlak z Polskiego Grzebienia, prowadzący granią główną na Małą Wysoką. Czas przejścia: 1 h, droga powrotna 35 min
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


litworowy-staw

Litworowy Staw

polski-grzebien

Polski Grzebień

ganek

Ganek

zmarzly-staw-pod-polskim-grzebieniem

Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem